Timekeeper's Note: There were ties for second in several divisions, but more amazingly, there were ties for third in nearly every division!  

'AGAVE' Division

1) Arcturus Coast 34 Fred & Deb Bates Astoria, OR
2) Gitane Kendall 32 J. Holt & Jenny Goff Chebeague Island, ME
3) Marylee Nor' Sea 27 Dan Fitzpatrick Tiburon
3) Falcor Golden Gate 30 Katy & Elan Stewart Emeryville
3) Bodacious Pacific Seacraft 31 Earl Reid Dana Point
3) Raireva Dreadnought 32 Marek Nowicki San Pedro
3) Spiritus Westsail 32 Sven Sampson San Francisco
3) Melani Hans Christian 33 Dave & Jen Peckham Sausalito
3) Vinden Storebro Royal 33 Mark Vore Sequim, WA
3) Faith Scandia 34 Bill & Lynne Willcox Ventura

'BURRITO' Division

1) Empyreal Newport 30 John Nelson Algodones, NM
2) Firefly Ericson 32 Forest and Virginia Roberts Santa Cruz
3) Bella Luna Catalina 30 Jim Sobolewski Vallejo
3) Moon Shadow Ericson 30 Steve & Debi Fisher San Diego
3) Elixir Hunter 33 Anthony Bettencourt San Francisco
3) Flocerfida Columbia 34 Jaspar & Flocerfida Benincasa Las Vegas, NV

'CEVICHE' Division

1) Bella Dama Islander 36 Chad Kominet Ventura
2) Bula Islander 38 Steve Lindsey Coronado
3) Bright Angel Ericson 35 Jill & Mike Gottlieb Sausalito
3) Quetzal Wauquiez 35 The Lee family Seattle, WA
3) Apsara Tartan 37 Rae Lynn Burke Sausalito
3) Loch's Nest Catalina 380 Larry & Kathryn Loucks Tucson, AZ
3) Eagle Dancer Ericson 38 Tracey & Julie Filippini Alameda
3) Moon Shadow Morgan 382 Charles Naslund Oakland

'DESPERADO' Division

1) Diva Pacific Seacraft 37 Dick Sayre San Francisco
2) Tête de Cuvée Island Packet 35 Bruce Emmons Santa Rosa
3) Mary Ann II Yorktown 35 Jed Monica Mortenson Marina del Rey
3) Zephyr Cascade 36 Jan Meyer Portland, OR
3) Resolute Cascade 36 Jack & Daphne Garrett Clovis
3) Windsong Islander Freeport 36 Frank Nitte San Diego
3) Luna Sea Irwin 37 Tim Harmon Sonoma
3) Cutter Loose Roberts 37 Mike & Mary Brower Missoula, MT
3) Cariad Caliber 38 Paul Goyke Alameda
3) Soy Libre West Indies 38 Andy & Marianne Kopac San Francisco
3) Crème Brûlée Island Packet 380 Bill & Cynthia Noonan Half Moon Bay

'ENCHILADA' Division

1) Scarlett CS 40 Russ Eichner Benicia
2) Sneakers J/120 David Gibbs Oceanside
3) Endorphin Beneteau 39 Ron & Mary Wilson Napa
3) L'Esperance Beneteau 393 Skip & Mimi Felmar San Pedro
3) Mariposa C&C 40 Jim & Rebecca Casciani San Francisco
3) Tranquilo Catalina 400 Lloyd & Colleen Clauss Huntington Beach
3) Tumbleweed Passport 40 David & Mollie Spaulding Sausalito
3) Concerto Valiant 40 Eric & Rhonda Ingleman Manhattan Beach

'FRIJOLE' Division

1) Joggins Fast Passage 39 Bob Furlow Seattle, WA
2) Pegasus Cheoy Lee 40 Gary & Sue Stephens Bainbridge Island, WA
3) Black Dog II CT 41 Roger & Lorraine Atkins Everett, WA
3) Serendipity Cascade 42 Doug Covert Astoria, OR
3) Sogno d' Oro Pearson 422 Karen & Tim Crowe Alameda
3) Nereid Pearson 424 David & Nancy Haslam Brownsville, WA
3) Solbritt Hans Christian 43 Albert & Sally di Vittorio Sausalito
3) Compass Rose Polaris 43 Jon M. Gilbert San Francisco
3) Mutineer V Slocum 43 Steven & Carolyn Fay Camino Island, WA

'GUACAMOLE' Division

1) Bronco Morgan OI 41 Nels Torberson Alameda
2) Legacy Saga 43 Chris & Heather Stockard Juneau, AK
3+) Dream Seeker Beneteau Oceanis 41 Tom Lilienthal El Cerrito
3+) Scarlett O'Hara Serendipity 43 John & Renee Prentice San Diego
3) Yemaya Hunter 410 Bob Edmunds Marina del Rey
3) Gypsy Wind Bavaria 42 Ron Oxford Seattle, WA
3) Whatever Beneteau 411 Teff Reed Berkeley
3) Tantara Catalina 42 Norm Pond San Francisco
3) Far Niente Island Packet 42 Efic & Gisela Gosch San Diego
3) Bàta Mo'r Island Packet 420 Tim Harrington Coronado
3) Captain Musick Young 43 Johnathan Day San Francisco

'HUEVOS RANCHEROS' Division

1) Charissa Liberty 458 Wayne & Torin Emard Sausalito
2) Mustang Fuji 45 David Guthe Seattle, WA
3) Magic Places Hardin 45 Rick Huls Moss Landing
3) Dream Catcher Cal 3-46 Henry Mellegers Oakland
3) Dragonfly Liberty 46 Tom & Richelle Brown Napa
3) Doña Lee Force 50 Bob Hudnall & Dana Cannon Long Beach
3) Raven Horizon 50 Jim & Lenore Chevalley San Francisco

'JALAPENO' Division

1) Wheatstrong Peterson 44 M. Patterson & S. Yoshimoto San Francisco
2) Gusto Swan 441 Bob & Kathy Romano San Francisco
3) Kemah Hylas 44 Bob & Judy Jacobs San Pedro
3) Angelita Kelly Peterson 44 Tom Trujillo San Pedro
3) Lemuria Beneteau 444 The Fults Family Newport Beach
3) Wind Toy Morgan 45 Anthony Barone San Francisco
3) Fetching Light Hylas 46 Judy Fontana & Phil Holland Alta, UT
3) Esprit Kelly Peterson 46 Charles & Catherine McWilliam San Diego
3) Exit Strategy Jeanneau 46 Steve Ginder Dana Point

'KILO' Division

1) Shaka Peterson 48 Stacey Dobson Dana Point
2) Sky Hylas 49 Bob & Iris Strang Memphis, TN
3+) Musetta Passport 47 J. & S. Sarantopulos San Francisco
3) Maverick Valiant 47 Donald Naples & Janet Thorp Healdsburg
3) Antipodes Wauquiez 47 Mike & Chris Brown Reno, NV
3) Island Time Tayana 48 Keith Jarvis Denver, CO
3) Freewind Gulfstar 50 Frank & Janice Balmer Tacoma, WA
3) Zykanthos Skye 51 Don Matarangas Santa Cruz
3) Forever & Ever Christensen 55 Gary & Dayle Robertson Victoria, BC
3) Western Grace Christensen 55 John Van Strien Edmonton, AB

'LANGOSTINA' Division

1) Cassiopeia Swan 65 Rennie Waxlax San Pedro
2) Fast Reorrg Hunter 50 Club Nautique Marina del Rey
3) The Rogue Catalina 50 C.J. Nizic Gold Beach, OR
3) Impulse Santa Cruz 52 Tom Alexander Laguna Niguel
3) Beach Music Tayana 52 Kirby & Pam Coryell Lafayette
3) Enya Hallberg-Rassy 53 Glen Meskimen Sausalito
3) Northern Dancer MacGregor 65 Russ White Cayucos
3) Point Blue Point 65 Warren & Kathleen Westerhoff Holland, MI
3) Jade Custom 68 Dewey Hines San Francisco

'MARGARITA' Division (all catamarans)

1) Pantara Custom 44 cat Bob Smith Sidney, BC
2) Isle Cat Seawind 33 Roger Niceswanger Alameda
3) Sputnik Flicka 35 Tatiana & Stan Sargent Kodiak, AK
3) Wabi Sabi Victory 35 Steven Abston Anacortes, WA
3) Cat Ballou Catana 42 Chuck Longanecker Sausalito
3) Dream Caper Venezia 42 P. Igarashi & S. Stecher Corte Madera
3) Tango Perry 43 Mark & Sue Purdy Napa
3) Melody Catana 471 C. Lacroix, S. Poulin Vancouver, BC
3) Delphinus Mayotte 47 Bruce Schwegler Portland, OR
3) Profligate Surfin' 63 Grand Poobah, et al Tiburon

'NO COMPRENDE' Division (motoryachts)

1) Savannah CHB trawler Jim & Karyn Furry San Francisco
2) Frances Ray Princess 38 trawler Tom Walerius Santa Cruz
3) Princess Anna Mainship 390 Michael J. McGuire Channel Islands
3) Unicorn CMS 41 Kerri & Larry McConnell Seattle, WA
3) Free Flight Nordhavn 40 Al & Donna Holmes Seattle, WA
3) Freedom Hatteras 48 Dick & Ricki Williams Stockton
3) Grand Slam Pacemaker 48 Pat Nolan Alameda

List of Entries / Index of Alumni Lists / Home

©2008 Baja Ha-Ha, Inc.