Baja Ha-Ha XVII Cruisers Rally

Baja Ha-Ha XVII

Results by division

Timekeeper’s Note: Amazingly, there were ties for third in every division!
§ = Soul Sailor (sailed the entire course); + = Sailed at least one entire leg.

AGAVE Division

1+) Wild Rose Robb 35 Don & Kathi Feher Long Beach
2) Coppertop Bayfield 32 Paul Moran Brookings, OR
3+) Black Pearl Cal 30 MkI Garrett Jolly Port San Luis
3+) Gypsy Young Sun 35 N Coleman & L Goldman Marina del Rey
3+) Karina C Spencer 35 Jay & Anita Bigland Nanaimo, BC
3) Otter Westsail 32 Greg & Joyce Parfitt Scappoose, OR
3) Salonah Cooper Seabird 37 David & Donna Simpson Newport, OR
3) Salt Shaker Cape Dory 36 Richard & Mardi Brayton Sausalito
3) Sans Souci Gulf 32 G Kunz & J Demaree Portland, OR

BURRITO Division

1+) Off Tempo Yamaha 30 B Lasley & T Treibel Seattle, WA
2) Duct Tape Cal 29 Sig & Phyllis Horneman Berkeley
3) Althea O’Day 28 S Passeri & C Spangler Antioch
3) Flibbertigibbet O’Day 34 Jim & Betty Adams Discovery Bay
3) Legacy C&C 34 Lewis & Willa Keizer San Francisco
3) Sea Chaser Cal 2-27 George Dorius Coos Bay, OR
3) Setting Sun Pearson 323 George Johnstone San Rafael
3) Uncle Tio Islander 28 John Elder Humboldt Bay

CEVICHE Division

1+) Piko Wauquiez 35 Lauren Buchholz Seattle, WA
2+) Varuna Pearson 367 Mitchell & Elizabeth West Portland, OR
3) Cat’s Meow Catalina 36 Nancy DeMauro Richmond
3) Dragon’s Toy Island Packet 37 T Kohrs & C Purvis Freeport
3) Dream Chaser Beneteau 350 J Bissell & R Valentine Berkeley
3) Feliz O’Day 37 V Gumper & H Malm Berkeley
3) Lady Ann Irwin 37 Joel & Vivien Hoyt Kent, WA
3) Nancy Rae Catalina 36 Les Heinrich San Diego
3) Papagayo Pearson 36 S Johnson & P Taylor San Rafael
3) Rosebud Cal 36 Greg Rodgers San Pedro
3) So Inclined Catalina 36 Mike Borer Oceanside

DESPERADO Division

1§) Sudden Stops Necessary Beneteau 38s5 Chet Chauhan San Francisco
2+) Finarrow Swan 38 Jim & Cathy Revard Sitka, AK
3+) Liberty C&C 37 Russell Cooper San Francisco
3+) Noho’ana Jeanneau 37 H McKnight & P Lewis Marina del Rey
3+) Sundance Beneteau M38 R Donker & D Remp San Francisco
3+) Touchrain Ericson 38 Michael & Jan Wilson Olympia, WA
3) Hotel California Hunter 376 R Rheingans & P Coite Alameda
3) Lardo Cal 39 Dennis & Mary Millard Alameda
3) Mamabird Island Packet 380 C Honess & S Squire Sausalito
3) Peregrine Spirit Ericson 380 T & K Van Houweling San Diego
3) Slow Dance Hunter Legend 37 William Sumner Channel Islands

ENCHILADA Division

1+) Charisma Tayana 37 Bob Johnson Berkeley
2+) Dolfin Crealock 37 Bill Meanley San Diego
3+) Aunt Sur Shannon 38 Fred Coulter San Diego
3+) Serendipity Gozzard 36 Hugh & Anne Jenings Port Ludlow, WA
3+) Sonrisa Baba 40 Scott Bowen Green Cover Springs, FL
3+) Windfall Maple Leaf 42 Sam & Nancy Cockrell Portland, OR
3) Corvidae Island Packet 38 Steve & Nona Larson Portland, OR
3) Kamekazi Columbia 41 Patrick Scroggin Anacortes, WA
3) Moshulu Spencer 42 Gerald Parkhurst Gig Harbor, WA
3) Philiosophy Southern Cross 39 Kim Philley Seattle, WA
3) Rose of Erin Hughes/Northstar 40 Damon Cruz Juneau, AK
3) Soule Cheoy Lee 40 Kevin Cole San Francisco
3) Thee Amazing Grace D Bloom & K McGinley Vector 39 Long Beach
3) Voyager Cooper 42 Ronald Nieman Homer, AK

FRIJOLE Division

1+) Kanga Valiant 40 J Hassberger & J Harvey Coos Bay, OR
2+) Intuition C&C 37XL Ron & Connie Holbrook Tacoma, WA
3+) Day Dream J/122 Robert Day San Francisco
3+) Fantasy Freedom 40 Kent Magnell San Francisco
3+) Sirocco J/130 Lee Pryor & Cathy Sweet Oceanside
3+) Wind Rose Cabo Rico 40 Walt & Patsy Simmons Los Angeles
3) Easily Influenced Hunter 42 R & A Skadberg San Diego
3) El Tiburon Passport 42 J Stanec & L Ashcroft Emery Cove
3) Fated to Pretend Jeanneau 40 D Whittington & D Roemer Santa Cruz
3) Jasdip Passport 40 Crit Dowler Alameda
3) Mind Magic Newport 41 MkII Dennis & Pamela Young Long Beach
3) Notre Reve Island Packet 40 Howard & Chris Ward Chandler, AZ
3) Shemya Hunter 41 Thomas McCarten St. Augustine, FL
3) Sound Effect Dufour 385 Jim & Connie Merritt Tacoma, WA

GUACAMOLE Division

1§) Adios Columbia 43 Craig Shaw Portland, OR
2+) Rocinante Beneteau First 42 Bob Lesnett Pt. Richmond
3+) Sarah Jean II Saga 43 Norm & Beth Cooper Vancouver, BC
3+) Wind Chime Hunter 430 Neal Albrektsen San Diego
3) Bateau Frowe Jeanneau DS 43 S French & T Rowe Marina del Rey
3) Concordia Cape North 43 Craig & Diane Moyle Carmichael
3) Kokomo Sabre 425 Becky & Denny Flannigan Tacoma, WA
3) Neener³ Catalina 42 MkII Jan Grygier & Patti Boucher Richmond
3) SEAduction Catalina 42 MkII Dan Lawler Salt Lake City, UT
3) Shanti Catalina 42 MkII Emil Giese Friday Harbor, WA
3) Star Fire Islander 41 Bill & Paula Carneal Long Beach
3) Summer Hallberg-Rassy 43 Ed Bulchis Seattle, WA
3) Toucan Tanton 43 Kevin Belcastro San Francisco
3) Tug Tub Irwin 43 Paul West & Pamela Stone Long Beach

HUEVOS RANCHEROS Division

1+) Dolphin Islander 44 Skip White Port San Luis
2+) Procyon Gozzard 44 MkII Randy & Sheri Schneider Sunriver, OR
3+) Andiamo III Hans Christian 43 T Eugene & Tami Reynolds Olympia, WA
3+) Molly J Cal 2-46 Jon & Lisa Hansen Tiburon
3) Arione Mason 44 Art Stiers & Jay Eldridge Anacortes, WA
3) Bright Angel Mason 44 Bob & Linda Hargreaves Olympia, WA
3) Content Perry/Litton 47 W Holmes & P Collins Homer, AK
3) El Tiburon Tayana 47 S Powell & D Erickson San Francisco
3) Enchantress Liberty 49 M Morgan & S Cross Port Ludlow, WA
3) Gratefulheir Hudson Sea Wolf 44 Gary Faber Bandon, OR
3) La Condessa del Mar Herreshoff 65 Bill & Karen Gates Sausalito
3) Misty Blue Cascade 44 Ken & Mary Frazee Friday Harbor, WA
3) Santorini Mariner 48 D Fleming & T Clifford Wilmington
3) Sundancer Bluewater 47 Heather Reimer Vancouver, BC
3) Vortex III Maple Leaf 45 Rowan Walter Vancouver, BC

IGUANA Division

1+) Ohana Beneteau 45f5 S Hocking & M Edler Eagle Point, OR
2+) Pua’ena Outbound 44 Mark & Dorothy Hazlett Waikiki YC, HI
3+) Balquhidder Hunter Passage 450 Don & Stella Patterson Tacoma, WA
3+) Bonnie Lass Catalina/Morgan 440 Bill & Lorell Alexander Tiburon
3) Fullshell Catalina/Morgan 440 Eric & Marilyn Anderson San Francisco
3) Fixin’ To Hylas 44 Jim & Sharon MacIntosh San Francisco
3) I’O Davidson 44 Robert & Bobbie Kuschel Redwood City
3) Intrepid Swan 44 MkII Carl Bertelsen San Diego
3) La Brisa Morgan 45 Gene Brown Sausalito
3) Loose Pointer Kelly-Peterson 44 D Best & K Sieck San Francisco
3) Miss Teak Morgan 45 Chip & Katie Prather Dana Point
3) Music Nordic 44 G Lapetina & J McCartney Bellingham, WA
3) Serendipity Kelly-Peterson 44 Barritt Neal San Diego
3) Taya Island Packet 45 Cliff & Lynne Quesne Montreal, QC

JALAPEÑO Division

1+) Seasilk Hylas 46 C Blasingame & S Steven Coronado
2+) Mazu Outbound 46 Mel & Elaine Bryson Rainier, OR
3+) C’est La Vie Catalina 470 Keith & Susan Levy Richmond
3+) Double Dharma Hunter 466 Dale & Dena Snearly San Leandro
3+) Lunautica Moody 46 M Lannen & J Hager Biddeford Pool, ME
3) Camelot Catalina 470 Tom & Lori Jeremiason Alameda
3) Di’s Dream Catalina 470 Roger & Diana Frizzelle San Francisco
3) Exit Strategy Jeanneau 46.5 Steve Ginder Dana Point
3) Firefly Catalina 470 T Silvas & B Jewell San Francisco
3) Rocinante Beneteau 473 Cooper & Phil Patterson San Diego
3) Ticket Beneteau 473 Rick Niello Sausalito
3) Tribute Beneteau 473 Bruce Crockard & Ed York Long Beach
3) Voyager Catalina 470 B Martinelli & J Olson San Francisco

KILO Division

1§) Talion Gulfstar 50 Patsy Verhoeven La Paz, Mexico
2+) Distant Drum Beneteau 15.50 Idylle Harry Hazzard San Diego
3) At Last Skye 51 Scott Neal San Diego
3) C’est La Vie Amel Mango 52 Bob Bohn Anacortes, WA
3) Dilligaf Jeanneau DS49 Bill Teasdale Bellevue, WA
3) Freya Irwin 52 Cliff Johnsen Austin, TX
3) Ku’u Kaunu CT 49 Jake & Peter Renz Santa Barbara
3) Valparaiso Irwin 52 Joe & Susan Arnold Portland, OR

LANGOSTINA Division

1+) Defiance Swan 56 Peter & Peggy Noonan Newport, RI
2+) Seabird Swan 51 Lou Freeman Ventura
3+) Another Girl Santa Cruz 50 Jim Bewley Richmond
3+) Braveheart MacGregor 65 Bob Callaway Pleasant Harbor, WA
3) Meredith Norseman 535 Richard Owens Sausalito
3) Perfect Wave Jeanneau 57 Eric & Dawn Wells Seattle, WA
3) Red Sky Moody 54 Jack & Leanne Hembrow Brisbane, AUS

MARGARITA Division

1+) Moontide Lagoon 470 Bill Lilly Newport, RI
2+) Barramundi Seawind 1000 Steve & Pam Ellsworth Newport Beach
3+) Rainbow Crowther 10m Cliff Shaw Emery Cove
3+) Caprice Seawind 1160 Dan & Carol Seifers Pt. Richmond
3+) Island Time Seawind 1000 Larry & Nancy Robertson Dana Point
3+) JaneO Privilege 39 Scott & Christine Emmons Redwood City
3+) Phambili Given 45 T Lorenzo & F Coleman Victoria, BC
3+) Safety Cat Gemini 3000 Nick Ratto & Andrea Cook Alameda
3) Easy to Grin Piver 31 David Panton San Diego
3) Santosha Catana 471 Patrick & Tammy Finnerty Ventura
3) Sun Baby Lagoon 410 Bill & Sue Houlihan San Diego
3) Tapestry Farrier 34 Richard Pearsall Ventura
3) Tiger Farrier 44 Patrick Bloomer San Diego
3) Tumbleweed Corsair F-31 M Daniel & P Boyd Seattle, WA

NO COMPRENDE Division

1) Perfect Pearl Meridian 580 Greg Peters Arden, NC
2) Princess Anna Mainship 390 Mike McGuire Channel Isl Harbor

Baja Ha-Ha, LLC
c/o Latitude 38
15 Locust Ave.
Mill Valley, CA 94941

Please note: This is a mailing address only.


Web Baja Ha-Ha
  Founding sponsor:
Latitude 38

Important Dates | About the Ha-Ha (FAQs)
Latitude 38 Crew List | First Timer's Guide to Cruising Mexico
Sponsors | Alumni Lists | Links | Berthing | Home

Web site produced by Latitude 38, the West's Premier Sailing & Marine Magazine.
Click here for a list of distributors.

© 2010 Baja Ha-Ha, LLC